Závislost - čtyři kroky podle Gabora Matého

01.01.2025

Opakované chování – závislostní i myšlenkové, slouží k tišení úzkosti, pocitu neklidu, nespokojenosti.

Obsedantně kompulzivní poruchu se závislostí spojuje jeden fenomén tzv. zámek mozku – jde o zaseknutí pomyslné neurologické spojky, která pak nedokáže zařadit mentální neutrál, takže nejde zabránit motoru našeho mozku, aby nespustil kola našeho závislostního jednání. Na biochemické úrovni je narušen systém serotoninových neurotrasmiterů.

Je potřeba odhodlanost a skutečné chtění fungovat jinak! Metoda funguje, výsledek nevidíme hned – je třeba naučit mozek reagovat jinak. Chyby jsou normální, je to pouze a jen příležitost začít znova.

KROK 1: NOVÉ OZNAČENÍ

  • V tomto kroku dáte nutkavým myšlenkám a impulzům nové označení, které bude přesněji vystihovat, že se jedná o součást vaší závislosti, a přestanete si ji plést s realitou.
  • Potřebuji se okamžitě najíst, potřebuji si okamžitě zapálit, co když do něj strčím…aj.
  • Nové označení - Já se teď nepotřebuji najíst, nepotřebuji si zapálit, nepotřebuji do něj strčit…JE TO JEN MYŠLENKA, ŽE MÁM TAKOVOU POTŘEBU, NENÍ TO SKUTEČNÁ, OBJEKTIVNÍ POTŘEBA, JE TO JEN KLAMNÁ DOMNĚNKA.
  • Můžu mít pocit, že je naléhavá, ale ve skutečnosti tomu tak není a nic zásadního se neděje.
  • K této dovednosti potřebujeme nacvičovat vnitřního nestranného pozorovatele – jde o schopnost pozorovat své jednání.
  • Cílem nového označení není zbavit se nutkavé potřeby – ta jen tak nevymizí, jde o tom přestat jí připisovat ten urgentní význam. Už to není potřeba, ale jen dysfunkční myšlenka.

KROK 2: NOVÉ PŘISOUZENÍ

  • V tomto kroku se hledá, odkud nutkavý impulz pochází – z neurologických okruhů, které byly ve vašem mozku naprogramovány kdysi dávno, ještě v dětství. Představuje endorfinový hlad – v dětství jste nezažili ty správné podmínky pro zdravý a plný vývoj. Také představuje emoční potřeby, které zůstaly nenaplněny.
  • Pro toto nové přisuzování je důležité provádět je se soucitnou zvědavostí – místo obviňování sebe, že vás stále drží nutkavé touhy a myšlenky, si s klidem položte otázku, proč vás tak drží v pevném sevření. Odpověď je – Protože se automaticky spustí, když jsem unavený, ve stresu, nudím se, jsem zraňován. Toto nutkání samo o sobě nic nevypovídá o vás jako člověku – je to prostě následek působení okolností, na něž jste opravdu neměli žádný vliv.
  • Když se vrátí nutkavá myšlenka, touha, můžete si říct – Ahoj staré okruhy mozku! Jak vidím, jste stále aktivní. No jo, já taky.
  • Postupně tím oslabíte jejich naléhavost – jejich činnost ale bude pokračovat dlouho, ale budou již pouhým stínem.

KROK 3: NOVÉ ZAMĚŘENÍ

  • V tomto kroku získáte čas.
  • Vzhledem k tomu, že se jedná o automatické myšlenky a naléhavé pocity, které jsou výplodem vašeho mozku (jako dysfunkční reakce), za chvíli vyprchají (za 15 minut naléhavost klesne). Klíčovým principem zde je:

Nezáleží na tom, co cítíte, ale na tom, CO DĚLÁTE.

  • Cíl je jednoduchý – místo toho, abyste věnovali pozornost automatické myšlence či naléhavému pocitu, najděte něco, čím se zaměstnáte na 15 minut. Zapněte televizi, sedněte na rotoped, zpívejte, jděte na rychlou procházku – podle všeho nejvíce pomáhá fyzická aktivita. Buďte plnou pozorností u toho, co děláte. Zkuste cokoliv, co pomůže překonat těch 15 minut.
  • Možná, že se vám to zpočátku nebude dařit, To je v pořádku!!! Vydržte pět minut a oceňte se za to. Cílem je naučit mozek, že nemusí pokaždé uposlechnout ono nutkavé volání.

KROK 4: NOVÁ DOHODA

  • Cílem tohoto kroku je si se skutečnou - radikální – upřímností uvědomovat, jaký byl skutečný dopad závislostního chování na vás život.
  • Mozek s dysfunkční reaktivitou připisuje velký význam – nereálně vysokou hodnotu -objektu své závislosti (návykové látce či chování, myšlence). Závislost tedy utlačuje okruhy zodpovědné za odměnu a motivaci. Tam, kde by měla vzkvétat láska a vitalita, žije chorobné nutkání. Tyto pokřivené a nemocné okruhy mozku vedou k falešnému domnění, že prožitky, které ve skutečnosti mohou procházet jen z opravdové intimity, kreativity nebo upřímného snažení, vám snadno nabídne vaše závislost.
  • Co dělá vaše závislost s vámi? Jak ovlivňuje vaše vztahy? Buďte k sobě skutečně upřímní! A zároveň i laskaví – neveďte proti sobě trestní řízení, neodsuzujte se.
  • Ježíš řekl: To, co máte v sobě vás zachrání, když to vytvoříte sami za sebe.

Dodatek aneb důležitost dvou konceptů – PŘEDVÍDÁNÍ A PŘIJÍMÁNÍ.

Pokud předvídáme, jsme schopni vědět, že nutkavá touha se opět vrátí. Není možné dosáhnout žádného konečného vítězství – výhrou je však každý moment, kdy se vám podaří nutkání odvrátit. Jasné ovšem je, že pokud budete uplatňovat vytrvale tyto čtyři kroky, docílíte časem oslabení energie této nutkavé touhy. Pokud se někdy objeví v nové síle, není důvod být zklamaný. Je nutné přijmout, že závislost existuje ne kvůli vám, ale navzdory vám. Tato naprogramování jste si ničím nevysloužili. Nenarodili jste se pro závislost. Není to jen vaše břemeno. Po světě chodí miliony lidí, kteří si na základě podobných zkušeností vyvinuli podobné mechanismy. Co už je ovšem jen na vás, je způsob, jakým budete na vaši závislost reagovat v přítomnosti.

JEDEN KROK NAVÍC: NOVÉ TVOŘENÍ

  • Až doposud si život utvářel vás. Jednali jste na základě hluboce zakořeněných mechanismů, které ve vašem mozku vznikly dávno před tím, nejste měli možnost vlivu či volby. Nadešel čas na nové tvoření.
  • Máte své hodnoty, zájmy, zápal. Máte talent, schopnosti, vlastní cíle. S tím, jak budete hledat a nacházet nové označení, přisouzení i hodnotu, se postupně oprostíte od starých vzorců chování a myšlení.
  • Zapisujte si své hodnoty a záměry. Představujte si sami sebe, jak žijete plně, kreativně a přítomně.
  • Cesta do pekel není dlážděná dobrými úmysly. Je dlážděná nedostatkem úmyslů.
  • Bojíte se, že klopýtnete a upadnete? Samozřejmě, že ano, to je v pořádku a lidské. Potom se však zvednete a znovu uděláte tyto čtyři kroky – a jeden na víc.

Čerpáno z knihy Gabora Matého V říši hladových duchů.